| Nome del prodotto: | ultraSPORTS Barretta Proteica ai Carboidrati - PERFORM ultraBar - 10x30g |
| Produttore: | ultraSPORTS |
| Numero articolo: | ULS130670 |
| Prodotto biologico: | No |
| Attività: | Alimentazione |
| Caratteristiche prodotto alimentare: | Carboidrati, Proteine |
| Tipo di alimentazione: | Vegetariano, senza olio di palma |
| Gusto: | Dolce |
| Prima/durante/dopo: | Durante |
| Versione prodotto alimentare: | Barretta |
| Contenuto: | 300g |
| Anno modello: | 2026 |
| Peso: | 30g |
| Fonte del peso indicato: | Produttore |
| Pagina del produttore: | http://www.ultra-sports.de/ |
| Ingredienti: | Apricots (14 %), glucose-sirup, marzipan (sugar, almond, glucose-sirup, sorbit-sirup, invertsugar), invertsugarsirup, whey-protein (9 %), whey (9%), cornflakes (maize, sugar, salt, malt), plantal fat, milk powder, wafer (wheat flour, potato starch, plantal oil), wheat germes, soy-protein, maltodextrin, whey powder (1%), milk caramel powder, vitamin C, flavourings, emulsifier soy-lecithine, niacin, vitamin E, citric-acid, pantothenic acid, vitamin B1, B6, B1, folic acid, biotin, vitamin B12. May contain traces of peanuts and hazelnuts. |
| Tabella nutrizionale: | Nutrition information per 100 g Energy KJ (kcal): 1606 (482) Fat: 11 g - of which saturates: 4 g carbohydrates: 53 g - Of which sugars: 32 g Fibres: 5,8 g Protein: 14,2 g Salt: 0,49 g Vitamins per 100 g Vitamin E: 18,0 mg Vitamin C: 97,5 mg Thiamin (Vit. B 1): 1,70 mg Riboflavin (Vit. B 2): 2,55g Niacin (Vit. B 3): 27,0 mg Vitamin B 6: 2,22 mg Folic acid: 225,00 µg Biotin: 99,00 µg Panthothenic acid: 8,37 mg Minerals per 100 g Sodium: 0,2 g |
| Ingredienti: | 16% apricot fruit preparation (apple juice concentrate, apple puree concentrate, 2% apricot juice concentrate, citrus fiber, gelling agent: pectin; acidifier: citric acid; sugar cane fiber, natural flavor, antioxidant: ascorbic acid), marzipan (sugar, almonds, humectant: Sorbitol, invertase; invert sugar syrup, glucose syrup), cornflakes (corn semolina, sugar, barley malt, salt), invert sugar syrup, 11% whey product, glucose syrup, whole milk powder, 5% whey protein, milk protein, canola oil, wafers (potato starch, corn starch, emulsifier: Sunflower lecithin), sunflower protein, maltodextrin, sweet whey powder, milk caramel powder (sugar, skim milk powder), natural flavor, emulsifier: sunflower lecithin; acidifier: citric acid. May contain traces of peanuts, other nuts, wheat, oats and soy. |
| Tabella nutrizionale: | Nutrition information per 100 g |
| Ingredienti: | Apricots (14 %), glucose-sirup, marzipan (sugar, almond, glucose-sirup, sorbit-sirup, invertsugar), invertsugarsirup, whey-protein (9 %), whey (9%), cornflakes (maize, sugar, salt, malt), plantal fat, milk powder, wafer (wheat flour, potato starch, plantal oil), wheat germes, soy-protein, maltodextrin, whey powder (1%), milk caramel powder, vitamin C, flavourings, emulsifier soy-lecithine, niacin, vitamin E, citric-acid, pantothenic acid, vitamin B1, B6, B1, folic acid, biotin, vitamin B12. May contain traces of peanuts and hazelnuts. |
| Tabella nutrizionale: | Nutrition information per 100 g Energy KJ (kcal): 1606 (482) Fat: 11 g - of which saturates: 4 g carbohydrates: 53 g - Of which sugars: 32 g Fibres: 5,8 g Protein: 14,2 g Salt: 0,49 g Vitamins per 100 g Vitamin E: 18,0 mg Vitamin C: 97,5 mg Thiamin (Vit. B 1): 1,70 mg Riboflavin (Vit. B 2): 2,55g Niacin (Vit. B 3): 27,0 mg Vitamin B 6: 2,22 mg Folic acid: 225,00 µg Biotin: 99,00 µg Panthothenic acid: 8,37 mg Minerals per 100 g Sodium: 0,2 g |
| Ingredienti: | 16% apricot fruit preparation (apple juice concentrate, apple puree concentrate, 2% apricot juice concentrate, citrus fiber, gelling agent: pectin; acidifier: citric acid; sugar cane fiber, natural flavor, antioxidant: ascorbic acid), marzipan (sugar, almonds, humectant: Sorbitol, invertase; invert sugar syrup, glucose syrup), cornflakes (corn semolina, sugar, barley malt, salt), invert sugar syrup, 11% whey product, glucose syrup, whole milk powder, 5% whey protein, milk protein, canola oil, wafers (potato starch, corn starch, emulsifier: Sunflower lecithin), sunflower protein, maltodextrin, sweet whey powder, milk caramel powder (sugar, skim milk powder), natural flavor, emulsifier: sunflower lecithin; acidifier: citric acid. May contain traces of peanuts, other nuts, wheat, oats and soy. |
| Tabella nutrizionale: | Nutrition information per 100 g |