| Nome del prodotto: | ultraSPORTS Barretta Proteica ai Carboidrati - PERFORM ultraBar - 40x30g |
| Produttore: | ultraSPORTS |
| Numero articolo: | ULS130698 |
| Prodotto biologico: | No |
| Attività: | Alimentazione |
| Caratteristiche prodotto alimentare: | Carboidrati, Proteine |
| Tipo di alimentazione: | Vegetariano, senza olio di palma |
| Gusto: | Dolce |
| Prima/durante/dopo: | Durante |
| Versione prodotto alimentare: | Barretta |
| Contenuto: | 1200g |
| Anno modello: | 2026 |
| Peso: | 30g |
| Fonte del peso indicato: | Produttore |
| Pagina del produttore: | http://www.ultra-sports.de/ |
| Ingredienti: | 16% apricot fruit preparation (apple juice concentrate, apple puree concentrate, 2% apricot juice concentrate, citrus fiber, gelling agent: pectin; acidifier: citric acid; sugar cane fiber, natural flavor, antioxidant: ascorbic acid), marzipan (sugar, almonds, humectant: Sorbitol, invertase; invert sugar syrup, glucose syrup), cornflakes (corn semolina, sugar, barley malt, salt), invert sugar syrup, 11% whey product, glucose syrup, whole milk powder, 5% whey protein, milk protein, canola oil, wafers (potato starch, corn starch, emulsifier: Sunflower lecithin), sunflower protein, maltodextrin, sweet whey powder, milk caramel powder (sugar, skim milk powder), natural flavor, emulsifier: sunflower lecithin; acidifier: citric acid. May contain traces of peanuts, other nuts, wheat, oats and soy. |
| Tabella nutrizionale: | Nutrition information per 100 g |